Kompresörlerdeki Son Gelişmeler ve R744 (CO2) Soğutucu Gaz Kullanılan Soğutma Sistemleri

Kompresörlerdeki Son Gelişmeler ve R744 (CO2) Soğutucu Gaz Kullanılan Soğutma Sistemleri

Manuel Fröschle

Doğal soğutucu gaz R744 (CO2), son yıllarda birçok alanda geleneksel ve yeni kimyasal soğutucu gazlar için ilginç bir alternatif haline gelmiştir. Böylece, tamamen farklı sistem devreleri kullanılmış ve farklı uygulama alanlarında incelenmiştir.

CO2 Soğutucu gazı ısı pompası içinde uygun soğutucu gaz olarak birçok proseste kendini göstermektedir. Yüksek besleme sıcaklıklarında ısı tankında sunulan yüksek final sıkıştırma sıcaklıkları elde edilmiştir. Evsel ve endüstriyel ısı pompaları için çok farklı kompresör çözümler talep edilmektedir.

Mobil uygulama alanı özellikle kompakt ve esnek bileşenli sistemlere dayanmaktadır. Yeni kompresör çözümleri, özellikle CO2 soğutucu gazı ile, aynı zamanda bunun için talep edilmektedir. Odak, enerji verimliliği, güvenlik ve maliyet konuları için özellikle kompresörlerin üzerindedir. Onlar sistemin en büyük güç gereksinimi olan bileşenlerdir ve böylece optimizasyon önlemleri için özel ilgilidir.

Süpermarketlerde bugün kullanılan güçlendirici sistemler (booster) çok farklı optimizasyon önlemleri sağlar. Bir olasılık da yüksek verimli hava soğutmalı ve gaz soğutmalı yarı hermetik kompresör bileşimidir. Çeşitli uygulamalar hakkında daha fazla ışık tutmak amacı ile kendi sistemi ve bunun için kompresörlerin gereksinimleri, bu rapor soğutucu gaz CO2 ile bu uygulamaların kısaca gözden geçirilmesidir.