Temiz ve Hijyenik Odalarda Paket Klima Kullanımı

Temiz ve Hijyenik Odalarda Paket Klima Kullanımı

Cihangirhan Salih Güzey

Gelişen çağımızda artık klima cihazlarının daha verimli, ekonomik, kompakt olmaları istenmektedir. Hem gelişen teknolojinin nimetlerinden faydalanan hem de bu özellikleri sağlayabilen paket klima cihazları gerek hijyenik oda gerekse sadece temiz oda uygulamalarında geniş bir kullanım alanı bulmaktadırlar.

Özellikle hastane, bilgi işlem merkezi, müze, optik-lazer endüstrisi, laboratuvarlar, kalibrasyon odaları gibi pek çok uygulamalarda kullanılabilen paket klimalar verimli olmaları, ekonomik kurulmaları ve çalışmaları, çok az yer kaplamaları ile günümüzde çok tercih edilmektedirler. Gerek Laminar Flow tavan üfleme sistemleri, gerekse Turbulent Flow (Karisik Akis) uygulamalarında kendisine pek çok uygulama alanı bulan bu cihazlar her geçen gün daha fazla müşteri tarafından tercih edilmektedirler.

Paket klimalar iç kısmında kompresör ve soğutucu devre elemanları, ısıtıcı-soğutucu batarya, 1. ve 2. kademe filtre, egzost-vantilatör fanları ve bunların motorlarına kumanda eden frekans konvertörleri ile birlikte gerekli tüm otomatik kontrol ve elektrifikasyon elemanlarını barındırmaktadırlar. Class 1’den daha iyi – Class 100.000 arası klimatize edilen ortama çok yakın kurulabilmeleri, kolay kullanılmaları, bakımlarının zahmetsiz olması, bina otomasyon sistemlerine çok kolay bağlanabilmeleri, çok sessiz olmaları dolayısıyla makina dairesi ve ayrı bir operatör gerektiren konvansiyonel klima santrallerine göre önemli bir avantaj kazanmaktadırlar.